Niezależnie od tego, czy lubisz spędzać urlop aktywnie, czy oddając się słodkiemu lenistwu, książka jest elementem, który pomoże dopełnić wakacyjny relaks. I to nie są puste słowa! Naukowcy z University of Sussex w 2009 roku przeprowadzili badania dowodzące, że czytanie książek dla przyjemności może zmniejszyć poziom stresu nawet o 68%. By odczuć ten zbawienny wpływ nie musisz sięgać po grube tomiszcze, wystarczy zaledwie 6 minut czytania! Jeden rozdział dziennie!
Ale jaką książkę wybrać?
W zależności od potrzeb, od nastroju danego dnia możesz dobrać właściwą lekturę, która spowoduje, że odpoczynek będzie pełniejszy! Sięgając po powieść obyczajową szybko znajdziesz się w wielu równoległych miejscach, rozwiniesz wyobraźnię, odczujesz emocje. My polecamy powieści niebanalne, inspirowane prawdziwymi miejscami i życiem, jak na przykład Aleja Bzów Aleksandry Tyl albo Dziewczyna z czerwonym warkoczem Krystyny Bartłomiejczyk dzięki którym przeniesiesz się do dawno zapomnianych dworków, odkryjesz rodzinne historie. Możesz też zajrzeć do Krakowa z czasów, gdy półki w sklepach świeciły pustkami, a w kawiarniach podawano głównie winiak klubowy, jak w Historii pewnego związku Danki Braun. Albo udać się nad morze, aby spróbować uwolnić się od rodzinnych traum czy zadr z przeszłości, tak jak dokonała tego bohaterka z opowieści Joanny Sykat Oddaj to morzu. Z kolei wybierając kryminał budzisz swój umysł do rozwikłania zagadek. M.M. Perr zaprosi cię, abyś spróbował rozwikłać je z Podkomisarzem Robertem Lwem w trylogii, którą otwiera 629 kości. Dzięki książce popularnonaukowej lub poradnikowi masz z kolei szansę aktywnie popracować nad samorozwojem, nauczyć się czegoś, odkryć nowe, interesujące tematy. W końcu czas urlopu to także chwila, aby zwolnić i nacieszyć się możliwością pobycia tu i teraz ze swoim ciałem i myślami. Gerald Hüther niemiecki neurobiolog, który od wielu lat zajmuje się badaniami nad konsekwencjami lęku i stresu oraz znaczeniem reakcji emocjonalnych na rozwój mózgu proponuje abyś spróbował znaleźć odpowiedź na pytanie Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym. Jeżeli potrzebujesz kilku ćwiczeń, aby wzmocnić swoją Siłę i odporność psychiczną to sięgnij po pozycje polskiej psycholożki Małgorzaty Taraszkiewicz. I pamiętaj, że czas wakacji powinien być wolny od elektroniki i smartfonów, dlatego wiedza, jaką na temat Epidemii smartfonów przekazuje nam w swojej publikacji Manfred Spitzer pomoże ci w podjęciu takiej decyzji.
Zachęć do czytania dzieci!
Korzyści z czytania są nieocenione. Relaks, poprawa pamięci, stymulacja mózgu, rozbudzanie kreatywności. Warto więc nawyk czytelniczy rozwijać już od najmłodszych lat. Badania pokazują, że u dzieci efekty są jeszcze bardziej spektakularne – rozwija i ubogaca się słownictwo, poprawia koncentracja, poszerza się światopogląd, pogłębia wiedza. Żeby zachęcić dzieci do czytania podsuńmy im ciekawe, angażujące i humorystyczne książki – takie, dzięki którym odkryją przyjemność czytania i będą chciały więcej. Warto także sięgać po audiobooki, które są nieocenionym towarzyszem wielu podróży. Czas spędzony w aucie czy pociągu sprzyja takiej rozrywce dlatego warto sięgnąć po pozycje, które umilą wam długie godziny kiedy zmierzacie do upragnionego wakacyjnego celu. Wszystkie książki wydane w języku polskim Davida Baddiela to godziny słuchania i czytania, gdzie wartka akcja, śmieszne dialogi wprowadzą was w doskonały nastrój. Z Przyjacielem z przyszłości zajrzycie do świata w 3020 roku , a ZwierzoChłopiec odsłoni tajemnice zwierząt, o których wcześniej nie mieliście pojęcia. A może mielibyście ochotę pojechać na wakacje kamperem? W taką podróż zabierze was Leo, bohater książki Leo! Znowu ty? Byle do przodu, autorstwa Aleksandry Tyl. Dla młodszych dzieci możecie zabrać ze sobą książeczkę, w której także, poza ciekawostkami i dawką wiedzy, znajdą angażujące zadania, jak w Emilce i gwiazdce z nieba. Gwarantujemy, że wówczas znajdziecie chwilę tylko dla siebie.